Spausdinti

Užsienio ekspertai patars, kaip gauti didžiausią naudą iš žinių apie absolventų karjerą

Lietuvoje šiuo metu kuriama sistema, leisianti stebėti, kaip baigus studijas klostosi aukštųjų mokyklų absolventų karjera. Į Lietuvą atvykstantys ekspertai iš Pasaulio banko, UNESCO, įvairių kitų tarptautinių organizacijų konferencijoje „Absolventų stebėsena: taikymas ir perspektyvos“ pasidalins savo patirtimi, kaip panaudojant tokią informaciją gauti didžiausią naudą.

„Kone visos Vakarų šalys turi savo absolventų stebėsenos sistemas, leidžiančias žinoti, kaip absolventams sekasi įsitvirtinti darbo rinkoje, ar studijuodami jie gavo tas žinias, kurių jiems iš tiesų reikia, ar jie sėkmingai įsidarbina ir ar gauna kvalifikaciją atitinkantį atlyginimą. Tokia informacija būtina, kai tenka priimti sprendimus, darančius įtaką švietimo politikai“, - sako Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Pirmas žingsnis kuriant tokią sistemą Lietuvoje jau padarytas - Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) pristatė absolventų karjeros tyrimą, kuriame nagrinėjo kaip darbo rinkoje sekasi 2012-2013 m. absolventams. Siekiama, kad tokia informacija būtų renkama nuolat: tada būtų galima matyti ne tik esamą situaciją, bet ir stebėti tendencijas.

 „Kaip išmatuoti aukštojo mokslo vertę, kokybę, diplomo svorį? Jei aukštųjų mokyklų absolventai sėkmingai save realizuoja, puikiai prisitaiko darbo rinkoje ir gyvenime – tikriausiai tai yra  sėkmė, kokybė, vertė. Jei ne – pamatę sritis, kuriose kyla problemos, galime rasti būdus joms spręsti. Absolventų stebėsena yra svarbi, nes leidžia mums gauti patikimą informaciją, atsakančią į šiuos klausimus“, -  sako MOSTA direktorė Jurgita Petrauskienė.

Pasaulio Banko vyresnioji specialistė švietimui dr. Nina Arnhold įsitikinusi, kad aukštasis išsilavinimas yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių aukštesnį atlyginimą – tai, pasak jos, matyti nagrinėjant įvairių šalių statistiką. „Vadinasi, aukštojo mokslo sistema turi būti pasiruošusi ne tik priimti naujus studentus, bet ir sugebėti lanksčiai ir efektyviai juos paruošti darbo rinkai. Tai gali reikšti, kad reikia peržiūrėti aukštojo mokslo struktūrą, finansavimą ir ieškoti naujų šiandienos aktualijas atitinkančių metodų“, - teigia dr. Nina Arnhold.

UNESCO vyresnysis švietimo politikos analitikas dr. Dominic Orr pataria neapsiriboti vien stebėjimu, kaip absolventams sekasi prisitaikyti darbo rinkoje. „Labai svarbu, kad žmonės turėtų darbus, kad ekonomika augtų. Tačiau aukštojo mokslo nauda tuo neapsiriboja. Išsilavinę žmonės kuria sveikesnę, demokratiškesnę, laimingesnę visuomenę – tai įrodyta tyrimuose, kuriuos atliko Jungtinės Tautos ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija“, - pasakoja jis.

Nors būdai, kaip galima rinkti informaciją apie absolventų karjerą ir kaip ją efektyviai panaudoti, visose šalyse skiriasi, šiai užduočiai visur keliamas iš esmės tas pats tikslas. „Absolventų stebėsenos tikslas labai aiškus: pagerinti mokymo ir mokymosi kokybę bei geriau pritaikyti šiuos procesus visuomenės poreikiams“, - sako Londono universitetinio koledžo vizituojantis profesorius Jose-Gines Mora.

Į konferenciją „Absolventų stebėsena: taikymas ir perspektyvos“ atvyksta pranešėjai iš Didžiosios Britanijos, Italijos, Ispanijos, Norvegijos, Švedijos, Suomijos. Jie pristatys savo šalių, jau turinčių ilgametes absolventų stebėsenos tradicijas, patirtį.

Konferencija „Absolventų stebėsena: taikymas ir perspektyvos“ vyks 2015 m. spalio 1 d. viešbučio „Crowne Plaza Vilnius“ konferencijų salėje.

Renginio programa:
http://mosta.lt/lt/renginiai/225-konferencija-absolvent-stebesena-taikymas-ir-perspektyvos

Žiniasklaidos atstovus kviečiame registruotis iki rugsėjo 28 d. adresu jurate.zuolyte@mosta.lt

Sekite mūsų naujienas:

© 2018 Všį Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 300845435.

Geležinio Vilko g. 12, LT-03163 Vilnius. Tel. (8 5) 212 6898, faksas (8 5) 243 0402, el. p. info@mosta.lt

 

Naudojant MOSTA paskelbtą informaciją kituose leidiniuose, žiniasklaidos priemonėse, viešuose pristatymuose ir kitais būdais būtina nurodyti MOSTA kaip šaltinį.

Duomenų rinkimo ir tvarkymo tvarką reglamentuojanti privatumo politika.