Mosta

Moksliniai tyrimai, statistika, straipsniai

Dantų priežiūra 2024: dantų siūlo svarba, mitybos vaidmuo bendrai sveikatai gerinti

Skirtingai nei valant dantis šepetėliu, kai valomi matomi dantų paviršiai, siūlas skirtas tarpdančiams, kuriuose dažniausiai kaupiasi maisto dalelės ir apnašos. Dantų siūlas nėra skirtas tik maistui šalinti – tai būtų pernelyg supaprastintas požiūris į šią gyvybiškai svarbią praktiką. Tai jūsų apsauga nuo dantų apnašų, kurios priešingu atveju gali sukietėti ir virsti dantų akmenimis – medžiaga, kurią galima pašalinti tik profesionaliai valant dantis.

Tikriausiai žinote, kad apnašos nėra jūsų burnos sveikatos draugas. Periodonto ligos, dar vadinamos dantenų ligomis, dažnai prasideda nuo šios lipnios bakterijų plėvelės. Nevalydami dantų siūlu, leidžiate apnašoms laisvai dirginti ir uždegti dantenas, o tai gali sukelti gingivitą arba sunkesnes dantenų ligų formas.

  • Dantų siūlą pakreipkite taip, kad jis apglėbtų dantį „C” forma.
  • Švelniai slyskite juo aukštyn ir žemyn, įsitikinkite, kad jis yra žemiau dantenų linijos.
  • Kiekvienam dantukui naudokite naują siūlą, kad išvengtumėte bakterijų pasiskirstymo.

Svarbu pasirinkti geriausiai jums tinkantį dantų siūlą. Plonesnis dantų siūlas puikiai tinka tarpdančiams su siaurais tarpeliais, o dantų juostelė ar kempininis siūlas – su didesniais tarpeliais. Taip pat galite rinktis siūlų rinktuvus arba vandens siūlus, jei tradiciniai metodai yra sudėtingi.

Naujausi tyrimai rodo ryšį tarp prastos dantenų būklės ir sisteminių problemų, tokių kaip širdies ligos ir diabetas. Nors neaišku, ar dantų šveitimas padės išvengti šių problemų, sveikos dantenos yra susikirtimo taškas bendros gerovės ir burnos sveikatos Venno diagramoje. Reguliaraus dantų siūlų naudojimo įtraukimas į burnos priežiūros rutiną yra nedidelis įprotis, kuris atsiperka sveikesnėmis dantenomis, o kartu ir sveikesniu jumis.

Atminkite, kad dantų siūlas kartais gali sukelti nedidelį dantenų kraujavimą, ypač jei juo naudojatės nereguliariai. Neišsigąskite. Kasdien nuosekliai valant dantis siūlu, kraujavimas paprastai liaujasi, nes dantenos tampa sveikesnės. Jei kraujavimas nesiliauja, kreipkitės į odontologą, nes tai gali būti rimtesnės būklės požymis.

Nors dantų valymas šepetėliu ir tinkamos dantų pastos parinkimas yra labai svarbūs burnos higienai, nenuvertinkite gero dantų siūlo galios. Jis pasiekia tas vietas, kurių dantų šepetėlis paprasčiausiai nepasiekia. Ir nepamirškite, kad, kalbant apie dantų siūlą, svarbiausia ne tobulumas, o įsipareigojimas rūpintis burnos sveikata.

Mitybos vaidmuo palaikant burnos higieną

Jūsų mityba yra labai svarbi burnos higienai palaikyti. Tai, ką vartojate, tiesiogiai veikia jūsų dantų ir dantenų sveikatą. Maiste esantis cukrus ir krakmolas gali paskatinti apnašų susidarymą. Apnašos – tai lipni plėvelė su bakterijomis, kuri skatina dantų ėduonį ir dantenų ligas.

Kad išsaugotumėte dantų sveikatą, labai svarbu nepamiršti, kokiais užkandžiais ir gėrimais mėgaujatės. Maisto produktai, kuriuose yra daug cukraus, pavyzdžiui, saldainiai ir gazuoti gėrimai, yra ypač kenksmingi, nes jie yra puota burnos bakterijoms, kurios gamina rūgštis, pažeidžiančias dantų emalį.

Užuot ragavę saldžių skanėstų, rinkitės sveikesnes alternatyvas, pvz:

  • Kramtomus vaisius ir daržoves (pvz., apelius ir morkas).
  • Pieno produktai (sūris ir jogurtas), kurie gali padėti neutralizuoti rūgštį ir stiprinti dantis
  • Maisto produktai, kuriuose gausu maistinių skaidulų
  • Kramtomoji guma be cukraus, skatinanti seilių tekėjimą ir padedanti valyti burną

Burnos sveikatai įtakos turi ne tik maisto rūšys, bet ir valgymo dažnumas. Dažnas užkandžiavimas pailgina laiką, per kurį dantys gali būti veikiami rūgščių. Todėl geriau laikytis nustatyto valgymo laiko.

Kad burnos sveikata būtų optimali, būkite hidratuoti. Vanduo ne tik naudingas bendrai sveikatai, bet ir padeda nuplauti maisto daleles bei neutralizuoja burnoje esančių bakterijų gaminamą rūgštį. Fluoruotas vanduo taip pat stiprina dantis, todėl jie tampa atsparesni ėduoniui.

Mitybos pasirinkimasPrivalumai 
Vaisiai ir daržovėsvalo dantis ir aprūpina vitaminais
Pieno produktaiNeutralizuoja rūgštis, atstato emalį
Daug skaidulų turintys maisto produktaiSkatina seilių tekėjimą
Kramtomoji guma be cukrausPadidina seilių kiekį burnos valymui
Vanduo (su fluoru)Nuplauna maistą, stiprina dantis

Kalbant apie maisto papildus ir vitaminus, atkreipkite dėmesį į tuos, kurie palaiko dantų sveikatą, pavyzdžiui, kalcį ir vitaminą D. Jie būtini dantų ir kaulų tvirtumui ir vientisumui palaikyti. Atminkite, kad subalansuota mityba ne tik padeda palaikyti burnos sveikatą – ji labai svarbi bendrai jūsų savijautai.

Apsilankykite: Šilo klinika – Moderni odontologijos klinika Anykščiuose

Kaip burnos higiena veikia bendrą sveikatą?

Prasta burnos higiena gali sukelti dantenų ligas ir dantų ėduonį, kurie yra susiję su sisteminėmis ligomis, tokiomis kaip širdies ligos, diabetas ir insultas. Gera burnos priežiūros praktika padeda palaikyti bendrą sveikatą.

Kokia dantų valymo technika rekomenduojama straipsnyje?

Straipsnyje rekomenduojama dantis valyti minkštų šerelių šepetėliu, švelniais sukamaisiais judesiais valant visus dantų paviršius bent dvi minutes du kartus per dieną.

Kaip svarbu pasirinkti dantų pastą?

Norint veiksmingai valyti dantis, būtina pasirinkti tinkamą dantų pastą, kuri, priklausomai nuo jos veikliųjų medžiagų, gali suteikti papildomos naudos, pavyzdžiui, apsaugoti dantis nuo ėduonies, balinti ar mažinti jautrumą.

Kokį vaidmenį burnos higienai atlieka mityba?

Mityba turi didelę įtaką burnos sveikatai; vartojant cukrų ir krakmolą gali padidėti apnašų kaupimasis, o traškūs vaisiai ir daržovės, pieno produktai, daug skaidulų turintis maistas, becukrė guma ir fluoruotas vanduo gali padėti sveikesniems dantims ir dantenoms.

Ar tam tikri maisto produktai naudingi dantų sveikatai?

Taip, straipsnyje aptariama traškių vaisių ir daržovių, pieno produktų, daug skaidulų turinčio maisto ir becukrės kramtomosios gumos nauda. Šie produktai gali padėti išvalyti dantis ir suteikti burnos sveikatai būtinų maistinių medžiagų.

Ar fluorintas vanduo naudingas dantų sveikatai?

Taip, fluorintas vanduo stiprina dantų emalį ir padeda išvengti dantų ėduonies, todėl yra naudingas dantų sveikatai.

Kokie maisto papildai gali palaikyti dantų sveikatą?

Straipsnyje minimi kalcio ir vitamino D papildai, kurie yra svarbūs siekiant palaikyti dantų sveikatą, nes jie atlieka svarbų vaidmenį palaikant sveikus dantis ir kaulus.

Related Posts